Jak se učí a studuje scénografie (23. 1.)

Srdečně zveme k první letošní exkurzi! Společně nahlédneme do zázemí studia Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové v Praze na Žižkově a prozkoumáme obor scénografie z pohledu současné výuky! Co vše musí studenti ovládat? Jaké mají pro studium podmínky? Jak společně s pedagogy o scénografii přemýšlí?

Malostranským hřbitovem s Hanušem Jordanem (28. 11)

Zveme vás k procházce podzimním Malostranským hřbitovem. Exkurze bude zaměřena na genia loci hřbitova s největší koncentrací umělecky hodnotných klasicistních a historizujících náhrobků, na místa posledního odpočinku osobností nejen malostranského života 18. a 19. století.

V druhé říjnové přednášce přivítáme Nadeždu Lindovskou, Petera Pavlace a Mariána Amslera

Přednáška vychází z publikace Hráme Čechova! (VŠMU, 2023), věnované historii a proměnám inscenování her Antona Pavloviče Čechova ve slovenském divadle. Slovenská teatroložka Nadežda Lindovská, pod jejímž vedením monografie Hráme Čechova! vznikala, přiblíží historii a proměny inscenování her Antona Pavloviče Čechova ve slovenském divadle. Na dialogický princip publikace naváže druhá část přednášky, do které se zapojí dramatik, dramaturg a pedagog Peter Pavlac a režisér Marián Amsler.

Divadlo a encyklopedie

Jak se tvoří encyklopedické heslo? V čem se odlišují principy v tvorbě hesel na Wikipedii a v akademických projektech? V rámci workshopu nás zástupci Wikimedia ČR provedou procesem tvorby wikipedických hesel a zástupci Kabinetu pro studium českého divadla IDU poté představí dlouhodobý projekt Česká divadelní encyklopedie. Závěrem proběhne diskuse.

Podzimní cyklus přednášek

Představujeme podzimní cyklus přednášek Teatrologické společnosti. Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 17.00 v Klubovně Městské knihovny v Praze.

Zveme k první říjnové přednášce

Další cyklus přednášek Teatrologické společnosti zahájíme středověkým tématem. V přednášce bude představena stejnojmenná monografie, v níž autorka shrnuje svůj dlouholetý průzkum latinských scénických poznámek středověkých náboženských her. Přednáška bude sondou nejen do opomíjené tematiky rubrik a textové podoby středověkého dramatu, ale současně i do některých inscenačních konvencí a scénických aspektů liturgického divadla, které jeho scénické poznámky odhalují.

Po stopách meziválečné emigrace z bývalého ruského impéria

Cílem komentované procházky, která povede z Ořechovky přes Vítězné náměstí do Podbaby, je prohlídka míst, spojených s organizacemi a osobnostmi emigrace dvacátých a třicátých let, ale i s tragickým vyústěním tohoto fenoménu po konci 2. světové války. Rámec celé procházky budou tvořit texty Vladimira Nabokova vztahující se k Praze a vzpomínky posledního ředitele Kondakovského ústavu Nikolaje Andrejeva.

Teatrologická společnost vyjadřuje podporu kolegyním a kolegům na Slovensku

Teatrologická společnost s odpovídajícím rozrušením sleduje současný vývoj na slovenské kulturní scéně: ministryně kultury Martina Šimkovičová odvolala na základě sporných či nedostačujících zdůvodnění hned tři vedoucí osobnosti významných slovenských kulturních institucí: Mateje Drličku z Národního slovenského divadla (SND) (6. 8.), Alexandru Kusou z čela Slovenské národné galerie (SNG) (7. 8.), a generálního ředitele Slovenského národného muzea v Martině, Branislava Panise (SNM) (7. 8.).

Po stopách Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové do Staré Huti u Dobříše

8. června 2024 | 11.00 h | společný sraz u Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše |  způsoby dopravy: ze smíchovského nádraží jezdí autobus směr Dobříš |   z Hlavního nádraží jezdí vlak směr Dobříš | vstup po registraci Po úspěšném zahájení výletnické sezóny ve Vysoké u Příbramě jsme si pro vás připravili další výlet. Příbramskému okresu zůstaneme věrni, ale naše kroky budou směřovat tentokrát po stopách dalších významných osobností české kultury  ̶ Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové. V kraji, kde tvůrčí dvojice odpočívala a hledala inspiraci,…

Petra Zachatá: Text psaný z jeviště & zahradní slavnost

Srdečně zveme k slavostnímu zakončení přednáškového cyklu. Petra Zachatá, která vede kritickou rubriku Divadelních novin a vyučuje seminář kritiky na pražské DAMU, se bude na zahradě v pražské Nekázance věnovat tvorbě mladých českých dramatiků a klást si otázku, zda je tak vůbec ještě můžeme nazývat. Po přednášce následuje zahradní slavnost.

Pozvánka: Členská schůze Teatrologické společnosti, 27. června 2024

Program: Výroční zpráva Výboru spolku. Informace o hospodaření, diskuse a strategická rozhodnutí o dalším financování akcí a projektů TS. Diskuse nad organizačními a provozními záležitostmi TS. Návrh změny stanov, odůvodnění a diskuse. Plán akcí TS na akademický rok 2024/2025. Informace o přípravě konference Perspektivy teatrologie 5 v Olomouci. Informace o přípravě vyhlášení Ceny Václava Königsmarka. Různé. Současně Vás zveme od 17 hod. na přednášku kol. Petry Zachaté: Text psaný z jeviště. Tvorba českých dramatiků nastupující generace a navazující zahradní slavnost. Členská schůze je podle stanov nejvyšším orgánem spolku, schází…

Intuitivní dramaturgie: workshop s bazmek entertainment

Chcete nahlédnout do procesu dramaturgické tvorby? Zajímá vás, jak se z nápadu stane divadelní inscenace? Čím vším si musí záblesk inspirace projít, aby nakonec všichni tvůrci věděli, co se na scéně děje a proč? A jak zajistit, aby během tvůrčího procesu stále existoval prostor pro nové podněty a inspirace?

Jarní výlet s Teatrologickou společností

Dovolte nám pozvat Vás na jarní výlet do Památníku Antonína Dvořáka, který se uskuteční 11. května 2024. Komentovaná procházka nás zavede na místa spojená s tvorbou a životem Antonína Dvořáka i dalších kulturních osobností, pobývajících na Vysoké. Prohlídku vily Rusalka absolvujeme s výkladem od samotného pravnuka hudebního génia, Petra Dvořáka.