Po stopách meziválečné emigrace z bývalého ruského impéria

Komentovaná procházka Prahou 6 s kunsthistorikem Jakubem Hauserem.

26. září 2024 | 17. 00 | sraz na zastávce Vozovna Střešovice

Československá pomoc mnohonárodnostnímu exilu z bývalého carského Ruska náleží k nejsvětlejším momentům dějin první republiky, která exulanty v rámci tzv. ruské pomocné akce bezprecedentním způsobem podporovala, a to bez ohledu na jejich národnost či politické přesvědčení. V té době vznikající pražské čtvrti Dejvice a Bubeneč patřily snad ještě kromě Vinohrad a některých pražských předměstí k nejpreferovanějším částem města, v nichž se členové exilové komunity usazovali.

Natalija Jašvil: podobizna Nikodima Pavloviče Kondakova, 20. léta 20. století, tempera, dřevo, 75 x 62 cm, sbírky Ústavu dějin umění AV ČR

Cílem komentované procházky, která povede z Ořechovky přes Vítězné náměstí do Podbaby, je prohlídka míst, spojených s organizacemi a osobnostmi emigrace dvacátých a třicátých let, ale i s tragickým vyústěním tohoto fenoménu po konci 2. světové války. Cesta povede od sídla přední vědecké instituce, Archeologického ústavu N. P. Kondakova, přes nedalekou vilu, ve které sídlila od května 1945 sovětská vojenská kontrarozvědka SMERŠ. Kolem Vítězného náměstí pak zamíří ke třem družstevním domům, postaveným emigranty z Ruska. Na programu bude i prohlídka chrámu sv. Mikuláše v suterénu nejstaršího z těchto domů, přezdívaného „profesorský“. Poslední zastávkou exkurze bude dům, v němž prožila poslední roky svého života matka Vladimira Nabokova, jehož texty, vztahující se k Praze, budou ještě se vzpomínkami posledního ředitele Kondakovského ústavu Nikolaje Andrejeva tvořit rámec celé procházky.

Jakub Hauser vystudoval dějiny umění a východoevropská studia na FF UK v Praze, v současnosti působí jako kurátor uměleckých sbírek Památníku národního písemnictví / Muzea literatury. Zde se zaměřuje mj. na umělecké aktivity ukrajinské a ruské emigrace v meziválečném Československu. Byl spoluautorem výstavy Zkušenost exilu. Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu (2017) v letohrádku Hvězda a několika souvisejících publikací. Je také spolueditorem publikace Obrazy nenávisti. Vizuální projevy antisemitismu ve střední Evropě (2020). Za knihu Sans retour. Výtvarníci ruské emigrace v meziválečné Praze (2020) obdržel Cenu Josefa Krásy, udělovanou Uměleckohistorickou společností.

Kontaktní osoba: Otto Drexler, otto.drexler@idu.cz

Pro členy TS a studenty 25 Kč / pro veřejnost 40 Kč – platba na místě.

vstup po registraci ve formuláři

Interiér chrámu Sv. Mikuláše v Profesorském domě, foto: archiv průvodce