aktuality


Prezentace knihy: Sto let Slovenského národního divadla 1920–2020


Ve středu 12. června proběhla za poslední rok již čtvrtá akce ve spolupráci se Slovenský institut Praha. která českému publiku představila další aktuální projekt slovenské teatrologie! Jedinečnou knižní publikaci „Sto rokov Slovenského národného divadla 1920-2020“ uvedly dvě její spoluautorky, slovenské teatroložky Dagmar Podmaková a Nadežda Lindovská, spolu s ředitelem nakladatelství Slovart Jurajem Hegerem, ředitelkou Slovenského institutu Ľubicou Krénovou a členkou Slovenského národního divadla, herečkou Táňou Pauhofovou. Úvodem o česko-slovenské spolupráci a dalších akcích TS promluvil také její předseda Libor Vodička.


Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je DSC2480-edited.jpg.

Dagmar Podmaková a kolektiv: Sto let Slovenského národního divadla 1920–2020. Bratislava: Slovart, 2024.

Autorky koncepce: Naděžda Lindovská, Michaela Mojžíšová, Dagmar Podmaková.


Jedinečné třísvazkové dílo představuje dějiny vrcholné slovenské profesionální scény jinak, než bývá zvykem. Namísto klasického chronologického přístupu k dějinným událostem, či sledování vývoje jednotlivých divadelních složek (dramaturgie, režie a další), je pozornost čtenáře zaměřena na sto emblematických inscenací činohry, opery a baletu, a to prostřednictvím jejich rekonstrukcí, které zpřítomňují umělecké výsledky souborů i jednotlivých tvůrců. Práce podobného charakteru, tedy inscenační dějiny divadelní instituce, zatím na Slovensku neexistuje.

Na tomto průkopnickém výzkumném projektu se podílel pětatřicetičlenný autorský kolektiv odborníků různých generací. Kontextové studie k činohře, opeře a baletu přibližují úsilí formování každého souboru přes jednotlivé složky. Kromě toho je v prvním svazku i obsáhlý materiál o okolnostech vzniku SND, které prakticky založili čeští divadelníci. Ale také o divadelních budovách či umělecko-dekoračních dílnách, které v době otevření patřily k nejmodernějším v Evropě. Třetí svazek obsahuje resumé ke všem svazkům v anglickém a německém jazyce.

Prezentace byla zakončena zpřístupněním výstavy Bratislavy, jakožto někdejšího korunovačního města Marie Terezie, s názvem Pozri, Prešporok! Její součástí je také Historická budova Slovenského národního divadla z roku 1886, architektonické dílo tehdejších významných evropských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Můžete navštívit do 12. září.

Více o vzniku, významu a křtu této unikátní knihy o dějinách slovenské první scény v textu Michaely Mojžišové.